Header image  
 
  
 
 
 
 

 
 
Geodezja, pomiar gruntów i kartografia

 

Ponieważ technologia ewoluuje i rozwija się na całym świecie, społeczność geodezyjna i kartograficzna na nowo zdefiniowała narzędzia, które pomagają zwiększyć wydajności i uzyskać bardzo dokładne dane.

Wykorzystując bardzo dużą precyzję i dokładność wyznaczania i określania punktów za pomocą systemu GPS wraz z rozszerzeniami wspomagającym jego działanie, bardzo dokładne pomiary i wyniki  kartograficzne można uzyskać szybko, zarazem znacząco zmniejszając ilość sprzętu i godzin pracy, które są normalnie wymagane stosując inne konwencjonalne techniki . Dziś jeden inspektor może zrealizować w jeden dzień zadania, które kiedyś zajmowały tydzień czasu i wymagały całego zespołu. Systemu GPS nie zakłóca deszcz, wiatr czy promienie słoneczne. Dzięki wszystkim tym zaletom system został szybko przyjęty przez zawodowych geodetów i zaadaptowany do zastosowań kartograficznych na całym świecie.

GPS zapewnia dokładne trójwymiarowe informacje o pozycji obiektów naturalnych i sztucznych, które mogą być wyświetlane na mapie lub modelu wszystkiego na świecie - gór, rzek, lasów, zagrożonych zwierząt, bogactw mineralnych i innych zasobów. Informacje lokalizacyjne płynące z systemu GPS gromadzone są w systemie informacji geograficznej (GIS) dzięki temu mogą być szeroko dostępne.

System GPS odegrała istotną rolę w  pomocy podczas klęsk żywiołowych takich jak tsunami, które nawiedziło region Oceanu Indyjskiego w 2004 r., huragan Katrina i Rita, który  spustoszył Zatokę Meksykańską w 2005 r., a  w Pakistanie i Indiach w 2005 r. podczas  trzęsienia ziemi. Ekipy ratownicze używając GPS-u, systemu informacji geograficznej (GIS) i technologii teledetekcji  stworzyły mapy obszarów klęski żywiołowej, które pomogły w operacji ratowania i pomocy, jak również posłużyły do oceny szkód powstałych po kataklizmie.

Na całym świecie agencje rządowe, organizacje naukowe i firmy handlowe korzystają z danych naniesionych na mapy za pomocą systemu GPS oraz GIS w celu terminowego, trafnego podejmowania decyzji i rozsądniejszego wykorzystania zasobów. Każda organizacja, która potrzebuje dokładnych informacji o lokalizacji może korzystać z wydajności i precyzji systemu pozycjonowania GPS.

W odróżnieniu od tradycyjnych technik pomiarów GPS nie jest zależny od takich aspektów  jak zasięg wzroku czy widoczności między stacjami odniesienia. Ponadto, odstępy między stacjami mogą zostać zwiększone. Większa elastyczność systemu GPS pozwala także na umieszczanie stacji badawczych w łatwo dostępnych miejscach.

Zdalny system GPS może być niesiony przez jedną osobę w plecaku, zamontowany na dachu samochodu lub zamocowany na dachu pojazdu terenowego co umożliwia szybkie i  dokładne  zbieranie danych. GPS z radiowym łączem komunikacji w czasie rzeczywistym, posiadający centymetrową dokładność, umożliwia osiągnięcie poziomu wydajności, który jest praktycznie nieosiągalny za pomocą badań instrumentami optycznymi.